7 tipp a valóban hatékony internetes információkeresésért
Ha bármilyen információra van szükségünk, manapság már teljesen természetes, hogy az interneten keressük. De vajon hatékonyak is vagyunk ebben? Hadd adjunk most néhány tippet az igazán hatékony információkereséshez.
Míg régen könyvtárba mentünk, magazinok vagy újságok hasábjain próbáltuk megtalálni a számunkra szükséges információkat, ma már egyszerűbben, na meg sokkal gyorsabban kereshetünk rá bármire az interneten. Igen ám, de vajon mennyire vagyunk ebben hatékonyak?
Erre sokan azonnal rávágják, hogy „guglizni” tényleg nem agysebészet: beírjuk, amire kíváncsiak vagyunk, és kész. Már jönnek is a találatok. De hogy tényleg azokat az oldalakat adja ki a keresőnk, például a Google, amelyekre szükségünk van, és még gyorsabban, még hatékonyabban hozzájuthassunk a keresett információkhoz, nem árt, ha tudjuk a következőket.
Így lesz a netes információkeresés még hatékonyabb
- Mindig szűkítsük le a lehető legpontosabban, hogy mire szeretnénk rákeresni. Ha például kutyát szeretnénk, a „kutya” keresőszónál valószínűleg sokkal pontosabb eredményeket kapunk majd, ha azt írjuk be, hogy mondjuk „beagle kutya örökbefogadás”.
- Sokan úgy használják a Google-t, hogy beírják, amit keresnek, és egyből a találatokat kezdik böngészni. Pedig érdemes a keresőmező alatti opciók közül is válogatni, így az „Összes” kategóriát leszűrni például képekre, hírekre, vagy az Eszközökre kattintva csak a magyar, vagy csak a mai találatokat átnézni.
- Néha nem árt, ha angolul is beírjuk a keresőbe, amire kíváncsiak vagyunk, ugyanis gyorsabban megtalálhatjuk a keresett információt (igaz, akkor a fordításra is kell egy kis idő), illetve, mert néhány trükk magyarul nem, vagy nem mindig működik.
- Használjuk az „és” („and”) szót, ha azt szeretnénk, ha a beírt kifejezések közül mindegyiket tartalmazza a találati lista, például „negyvenes és ötvenes évek”. Ha a „vagy” („or”) szót írjuk be, akkor viszont arra utalunk a keresőprogramunknak, hogy a találatok közül bármelyik megfelel számunkra. Például: „Vasember vagy Superman figura”.
- Pontos kifejezésre kereshetünk rá, ha idézőjelbe tesszük, például „tehetségkutató műsorok győztesei”.
- Egy kötőjel segítségével pedig kizárhatunk szavakat a keresésből. Ez nem mindig működik tökéletesen (például nekünk a „tégla -építőanyag” kapcsán csak félig-meddig jött be, pedig a kémekre lettünk volna kíváncsiak). De ha számít a keresésre szánt idő, érdemes tenni egy próbát vele.
- Ha pedig egy kifejezésből az egyik szó már a nyelvünk hegyén van, de nem ugrik be, egy csillaggal jelezhetjük a Google-nek, hogy segítsen. Szinte biztosan kitalálja majd, mire gondoltunk.