7 tipp, hogy Valentin-napon is biztonságban legyünk az interneten

Bár manapság egyre többen gondoljuk azt, hogy teljes biztonságban vagyunk online, hogy tudjuk az összes tippet és trükköt, hogyan ne dőljünk be az adathalászoknak, hogy egyből kiszúrjuk a gyanús e-maileket, nem árt az óvatosság. Különösen Valentin-napon, amikor gyakran megmutatja magát az internet sötét oldala és előszeretettel csap le azokra, akik az interneten próbálják megtalálni a szerelmet. 

Valentin-nap környéken, amikor a csapból is szívecskék folynak, sokszor még a legracionálisabb beállítottságúak is képesek elgyengülni és elismerésre, szeretetre vágyni. Pont ezt használják ki azok az online csalók, akik ilyenkor hetekig készülnek az óvatlan, figyelmetlen felhasználók megtévesztésére, becsapására; ajándékok, meghívók elfogadására buzdítva csalnak ki tőlük értékes – például bankkártya adatokat is. Ilyenkor érdemes őrangyalainkon túl saját magunkban is bízni és felkészülni arra, amire csak lehet. Íme néhány tipp, amit mindenkinek ajánlott elolvasnia, aki online keres társat – nem csak Valentin-napon.

1. Óvatosan használjuk a randi app-okat

Sajnos általánosságban is elmondható, hogy a modern társkereső webhelyek a kiberbűnözők egyik legfőbb célpontjai közé tartoznak, ráadásul ezek többnyire újévkor és Valentin-napon bonyolítják a legnagyobb forgalmat. Az erre tökéletesen felkészült hackerek pedig pont az olyan népszerű alkalmazások megnövekedett forgalmát használják ki, mint amilyen például a Tinder is. Kamu profilokkal és hirdetésekkel, e-mailben küldött kéretlen reklámokkal próbálnak fontos adatokat megszerezni és visszaélni azokkal. Az esetek jelentős részében egy-egy “match” után a csalók megpróbálják átirányítani gyanútlan párjukat, hogy nézzék meg a “másik profiljukat” is, vagy rögtön, trükkösen linket tesznek a beszélgetésbe, amivel egy másik  webhelyre irányítanak. Rövidített URL-ek, gyanúsnak látszó hivatkozások vagy ilyen “másik profilok” esetén azonnal kezdjünk el gyanakodni és inkább figyelmen kívül hagyni a további üzeneteket.

2. Minden e-képeslapot kezeljünk gyanúsnak 

Ki ne szeretne képeslapot kapni? Mindenképp érdemes körültekintőnek lenni, mivel az elektronikus üdvözlőlapok világa a csalók egyik kedvenc terepének számítanak. Gyakorlatilag egyetlen kattintással el tudják érni céljukat; megkapjuk, megnyitjuk és már el is indítottuk a gépünkön azokat a rosszindulatú programokat, vírusokat, amik aztán komoly károkat tudnak okozni a rendszerünkben. Semmi esetre se kattintsunk ilyenkor az e-card megnyitására ösztönző linkre vagy gombra, hanem nyissuk meg közvetlenül böngészőből azt – a hiteles és megbízható online képeslapok megerősítő kóddal vannak ellátva, amivel könnyen be tudunk lépni a webhelyre. Jobb félni, mint megijedni, azaz elsőre inkább legyen minden gyanús, minthogy megfertőzzük gépünket vagy okos telefonunkat.

3. Legyünk tisztában azzal, hogy nem minden arany, ami fénylik 

Az évnek ebben a szakaszában minden vállalkozás szuper és kihagyhatatlan ajánlattal bombázza a felhasználókat, akciósak az ékszerek, olcsóbbak a wellness-hétvégék, kedvezményes a virág kiszállítás és minimum két csokit kapunk egy áráért. Sose dőljünk be azonban azoknak a hirdetéseknek, amik gyanúsan jó ajánlattal csábítanak és mindig álljunk ellen az ingyenes termékeknek, próba alkalmaknak is – főleg akkor, ha ezeket valamilyen közösségi oldalon reklámozzák. Ha azt érezzük, hogy túl szép, hogy igaz legyen, valószínüleg igazunk is van. Ezek a linkek hamis weboldalakra vezetnek minket, ahol aztán nem csak személyes, de gyakran bankkártya adatainkat is elkérik. Bizonyára sokan azt gondoljuk, na ilyen velünk nem fordulhat elő, de sajnos a legóvatosabb felhasználó is könnyen bajba kerülhet, ha nem figyel eléggé. Minden esetben ajánlott ismert kereskedőnél, ismert oldalról vásárolni, még akkor is, ha nem annyira kedvező a termék ára, mint amilyen a másik, reklámozott weboldalon.

4. Vigyázzunk az online rendelésekkel 

A Valentin-nap tipikusan az az időszak, amikor nagyon sok csomagot adunk fel és rendelünk online – magunknak, szeretteinknek, ajándékba. Óvatosnak kell lennünk azonban ilyenkor is; e-mailben vagy mobiltelefonra kapott üzenetben sose kattintsunk az olyan csomag értesítésekre, amelyek túl általánosak és/vagy kevés információt tartalmaznak. Jó tudni, hogy minden rendelési  értesítőnek tartalmaznia kell a konkrét nevet és megrendelt tétel adatait (méret, súly, adott esetben érték is). Ha hamis hivatkozásra vagy például a csomag nyomon követésére kattintunk, könnyen lehet, hogy rosszindulatú programot töltünk le vele eszközünkre.

5. Figyeljünk az online virágboltokra

Az utolsó pillanatban, a nagy rohanásban, amikor gyorsan kell valami nagyon jó kis meglepetés, sokan élünk a virágrendelés lehetőségével; egyszerű, gyors és a hölgyek garantáltan örülnek neki. Azonban jól nézzünk utána, honnan rendelünk, mert nem minden online virágbolt játszik tiszta lappal. A keresőbe beírva rengeteg virágboltot találunk, ami valami különlegességet kínál Valentin-napra, azonban attól, hogy a webhely valódinak tűnik és azt állítja, hogy évek óta működik, remek felület lehet egy-egy bankkártya adatainak megszerzésére. Kerüljük a szponzorált hirdetéseket, illetve azokat a boltokat, melyeknek nincs fizikai helyük, csak online végzik a tevékenységüket. Érdemes minden esetben elolvasni a véleményeket, értékeléseket és csak valóban megbízható helyről rendelni.

6. Ne kattintsunk automatikusan

Egyes társkereső weboldalak olyan privát üzenő rendszerrel rendelkeznek, amelyek naponta több “csalogató” üzenetet is küldenek a felhasználóknak e-mailben, amire elsőre automatikusan rákattintanánk. Ezek szinte mindig  hamis hivatkozásokat tartalmaznak, így ha bármilyen kétségünk felmerülne az általunk használt szolgáltatással vagy weblappal kapcsolatban, vagy keressük meg őket közvetlenül vagy inkább ne is reagálunk rá.

7. Óvjuk személyes adatainkat

Mindenképp győződjünk meg arról, hogy társkereső profilunkban ne legyen engedélyezve a földrajzi helymeghatározás, mert előfordulhat, hogy azt alapul véve olyan információkkal találnak meg minket, amit a lokáció miatt sokkal komolyan veszünk és el is hisszük – akkor is, ha az átverés. Ilyen lehet egy-egy adományozásra való felhívás vagy lakóhelyünk számára bármilyen támogatás igénylése. Ha nem vagyunk biztosak abban, mik az alapértelmezett beállítások, ellenőrizzük azokat. Sose adjuk meg teljes nevünket, életkorunkat, tartózkodási helyünket, használjuk kitalált felhasználó nevet, amiről nem tudnak minket beazonosítani.

Természetesen nem kell félnünk az online világtól, az internetes társkereséstől vagy egy-egy termék rendelésétől, azonban nem árt az óvatosság; a fenti tippek figyelembe vételével és egy kis elővigyázatossággal könnyen ki tudjuk szűrni a csalásokat. Nem csak Valentin-napon és annak környékén, hanem egész évben tartsuk szem előtt az internet veszélyeit és gondoskodjunk adataink, rendszerünk megfelelő védelméről. Ebben segítségedre lehet a vadiúj Net-Portal Iránytű, amely a kis- és középvállalkozásokon kívül otthonra is remek útmutatóként szolgálhat adataid biztonsága érdekében. Keresd weboldalunkon!