10 tipp, hogy az internetes fizetés még biztonságosabb legyen
Ha te is szeretsz online vásárolni, akkor hozzánk hasonlóan valószínűleg úgy érzed, az internetes fizetés egyre biztonságosabb. De azért ne dőlj be ennek a csalóka biztonságérzetnek, hiszen az ördög nem alszik! Következzen 10 hasznos tipp, amelyekkel mostantól még biztonságosabban fizethetsz a neten.
Manapság már szinte minden megtalálható és meg is vásárolható a neten, és az internetes fizetés is egyre megbízhatóbb. Néhány sikeres vásárlás, szuper akció és remek fogás után az a csalóka érzés keríthet minket hatalmába, hogy a világhálón teljes biztonságban vagyunk mi is, meg a pénzünk is, de azért nem árt az óvatosság. Összeszedtünk néhány hasznos tanácsot, amelyeket jobb szem előtt tartani, ha online vásárolsz és az interneten keresztül bonyolítod a fizetést. Nehogy a nagy shoppingolásnak sírás legyen a vége – vagy legalábbis bosszúság.
10 dolog, amire érdemes figyelni internetes fizetésnél
1. Hol vásárolsz?
Azt már mondanunk sem kell, hogy csak megbízható helyeken vásárolj. Ha egy weboldalon vagy a közösségi média oldalak egyikén megjelenik előtted egy gyanúsan olcsó webshop reklámja, inkább ne dőlj be neki. Maradj inkább azoknál a lehetőségeknél, amiket már ismersz, ahonnan rendeltél és elégedett voltál, vagy amiket az árösszehasonlító oldalak megbízható boltként jelölnek meg.
2. Használj másik kártyát!
Nem szeretnél a bankkártyáddal fizetni – mondjuk mert épp nagyobb összeg van rajta -, vagy egyszerűen csak bizonytalan vagy az online fizetést illetően? Akkor használj egy úgynevezett prepaid kártyát, mint például a Revolut vagy a Green Pass. Ezeknek a nagy előnye, hogy magadnak töltöd fel „előre” (mint a neve is mutatja) egy-egy általad meghatározott összeggel, és csak azt az összeget tudod róla elkölteni (persze, utána újratöltheted).
3. Fizess utalással vagy utánvéttel!
Általában a webshopok több lehetőséget is kínálnak a fizetésre. Ha valamiért nem bízol meg száz százalékosan az oldalban, akkor jelöld be, hogy utánvéttel vagy banki átutalással rendeznéd a termék árát.
4. Hova mutat az URL?
Ha egy adott weboldal vagy webshop esetében nem vagy benne biztos, hogy az adott oldal kéri-e a bankkártya adataidat, akkor ellenőrizd az URL-t.
5. Az app is segíthet!
Ha a bankod applikációját használod a fizetéshez, abban is megnézheted, hogy a tranzakció minden eleme stimmel-e, mielőtt jóváhagyod – mondanunk sem kell, hogy ha bármi gyanús, nehogy rányomj az utalásra!
6. E-mailt kapsz a sikeres vásárlásról
Gyakorlott online vásárlóként már biztosan neked is alap, hogy e-mail jön a sikeres vásárlásról, illetve több szolgáltató fel is ajánlja, hogy egy linkre kattintva nyomon tudod követni a terméket. Ha ez elmarad, nézd meg a cég honlapján, hogyan tudod felvenni velük a kapcsolatot. Ha nem találsz elérhetőséget, az több, mint gyanús.
7. Mit tehetsz, ha mégis visszaélés történt?
Még a legnagyobb körültekintés mellett is meglehet a baj: megeshet, hogy egy teljesen megbízhatónak tűnő online boltról derül ki, hogy igazából kamu webshop, de az is (ritkán), hogy tévedésből kétszer vonják le az összeget a számládról. Mindig figyelj a vásárlás után a banki applikációdon keresztül vagy esemesben kapott értesítésekre, és ha visszaélést tapasztalsz, azonnal jelezd a bankodnak.
8. Visszakapod a pénzed!
Ha levonták a pénzed, de utána kiderül, hogy csalás áldozata vagy, mindenképp gyorsan vedd fel a kapcsolatot a bankoddal, telefonon vagy akár személyesen. Mivel nem történt teljesítés, a pénzedet vissza tudod igényelni a banktól, sőt akár néhány napon belül vissza is kaphatod, az ügyet pedig alaposan kivizsgálják.
9. Barion, PayPal és társaik.
Ne ijedj meg, ha a fizetésre kattintva átirányít a rendszer a SimplePay vagy a Barion oldalára, esetleg PayPal-fizetést ajánl fel. Érdemes ezeket a szolgáltatókat is megismerni és regisztrálni, mert utána könnyen és gyorsan fizetheted ki a telefonszámládat, vagy akár a ballagásra, szülinapra, karácsonyra szánt ajándékokat.
10. Amit soha ne adj meg!
Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, hogy online fizetés során soha, de tényleg, soha ne add meg a banki adataidat, például a banki belépéshez szükséges jelszavadat – ezeket soha egyetlen webshop sem kérheti tőled.
Reméljük, tudtunk egy kicsit segíteni abban, hogy mostantól minden eddiginél biztonságosabb legyen számodra az internetes fizetés. Ha vannak még kérdéseid az adataid biztonságával kapcsolatban, akkor böngéssz tovább a blogunkon, vagy lépj velünk kapcsolatba: