Mit jelent a sok G, avagy vezeték nélküli hálózat-kisokos 1G-től 5G-ig
A rohamos technológiai fejlődés a mobilhálózatokat is érintette, így jutottunk el az 1G-től az 5G-ig, vagy már a 6G-ig is szinte. De mit jelent ez a sok G, és miben különbözik egyik a másiktól?
Alig akad olyan ember a fejlett országokban, aki még sosem használt valamiféle vezeték nélküli hálózaton működő eszközt. De vajon tudjuk, mit tett lehetővé anno a 0G, vagy mit jelentenek az egyes „G-k”, azaz vezeték nélküli hálózat generációk egytől ötig (miközben már biztos, hogy jön a 6G is)? Következzen egy kis mobilhálózat-történelem dióhéjban, a második világháború végétől napjainkig.
Mit jelentett a nulladik generáció?
Ez inkább rádiótelefon-szolgáltatás volt, a második világháború után vált elérhetővé, és ezek a korai mobiltelefon-rendszerek már kereskedelmi forgalomba is kerültek. Saját telefonszám járt hozzájuk (tehát ne úgy képzeld el őket, mint mondjuk a rendőrségi rádiók rendszerét), és elsősorban olyanok vásárolták meg ezeket, akiknek a munkájukhoz út közben is nélkülözhetetlen volt a telefon – a fuvaros cégektől az ingatlanügynökökön át néhány hírességig. De itt még korántsem a felvágás volt a cél (nyoma sem volt az Instagramnak vagy a TikToknak): a rádiótelefon tényleges használati eszköz volt.
Az 1G-től az 5G-ig
A változást, vagyis a vezeték nélküli technológia fejlődésének első lépcsőfokát az 1979-ben bevezetett 1G hozta el. Analóg rádiójelekkel történt a kommunikáció, amit rádiótornyok közt továbbítottak. A beszélgetések sem a hangminőség, sem a biztonság tekintetében nem voltak épp tökéletesek.
A kilencvenes években megjelent 2G nemcsak a hangminőségben hozott fejlődést, hanem abban is, hogy megjelent az esemes – vagyis rövid szöveges üzeneteket tudtunk egymás telefonjára küldeni.
A kétezres évek újítása, a 3G lehetővé tette a mobilunkról való internetezést, és olyan új fogalmakkal is megismerkedtünk, mint a Wi-Fi vagy a WLAN-hálózat.
A nálunk 2012-ben elindult 4G új lendületet adott a 3G-nek: tovább javult a telefonálás minősége, a letöltés-feltöltés sebessége. A 2019-ben elérhetővé vált 5G pedig tovább emeli a tétet, mert az egyre több eszközünk és okoseszközünk kiszolgálására akár a vezetékes internetnél is gyorsabb és megbízhatóbb szolgáltatást tesz elérhetővé.
Mikor jön a 6G?
Nem is annyira a távoli jövő, hiszen már dolgoznak rajta, és a tervek szerint 2030-ra elérhetővé tehetik a fogyasztók számára is. Erről a technológiáról még nem sokat tudunk, de egyesek szerint nemcsak a további fejlődés, hanem elképesztő újítások előtt is megnyithatja az utat.