A sikeres homeschooling 4+1 alappillére
Hogy ne állandó stresszforrásként élje meg a család, ha otthonról tanul a gyerek, erősen ajánlott bebiztosítani pár dolgot – elsősorban kötélidegeket, egyénileg preferált meditációs vagy stresszkezelő módszereket (jógaszőnyeget, elegendő alkoholt, stb.) –, de informatikai szempontból is érdemes figyelni néhány dologra, például az alábbiakra.
Néhány éve, ha azt hallottuk, hogy egy gyerek otthonról tanul, biztosak lehettünk benne, hogy magántanuló. Aztán jött a koronavírus, és a homeschooling minden iskoláskorú gyerek családjában alapkifejezéssé vált. Ugyanis otthonról kellett megoldani az órákon való online részvételt, a házi feladatot pedig nem felmondták, hanem átküldték a tanároknak a diákok. Ehhez pedig nemcsak szülői segítségre volt szükség, hanem informatikai szempontból is számos változtatásra.
Ezeket nem felejthetjük el, mert egyrészt sokan lettek, vagy maradtak magántanulók, akár a koronavírus-veszély miatt, tartós betegséggel élve, vagy teljesen más okból. Másrészt pedig, mert a tél a fertőző betegségek szezonja, szóval ki tudja, mikor lesz szükség legközelebb otthontanulásra?
Mi kell jól működő homeschoolinghoz?
- Mivel az otthontanulást a legtöbb helyen úgy oldják meg, hogy a diákok többnyire online kapcsolódnak be az oktatásba, első lépésként mindenképp szükség lesz egy megbízható, stabil és gyors internetkapcsolatra. Érdemes olyan szolgáltatót választani, akiknek nem idegen a home office és homeschooling helyzet, és már kész megoldásokkal tudnak segíteni. Mi is kínálunk például home office szolgáltatást, amelyben 1 Gbit/s azaz 1000Mbit/s sebességű optikai internetszolgáltatást adunk, WiFi képes routerrel, fix publikus IP címmel.
- Ha a netkapcsolat és a WiFi képes router már megvan, kelleni fog egy megbízhatóan működő eszköz is. Ez lehet asztali számítógép, laptop vagy egy okoseszköz. A lényeg, hogy stabilan „bírja a gyűrődést”, ne kapcsoljon ki, ne merüljön le, ne veszítse el a netkapcsolatot… magyarul: ne kelljen ötpercenként a szülői segítség.
- Régebbi típusú, de még működő számítógépről tanul a gyerek? Akkor szükség lehet néhány perifériára, vagyis olyan eszközre, amit külsőleg, „pluszban” tudunk a géphez csatlakoztatni. Ilyen lehet például egy webkamera, amit külön be kell szerezni.
- Ami a szoftvereket illeti, kellhet egy olyan platform, mint például a Teams, amit diák és tanár is tud használni – kommunikációra, házi feladat feladására, számonkérésre, stb. Érdemes a pedagógusokkal megbeszélni, hogy mit kell letölteni.
+1: És végül, mondhatni a gyerek zökkenőmentes tanulása és a családi nyugalom egyik fő zálogaként szerezzünk be egy jó headsetet a gyerkőcnek a kommunikációhoz, illetve egy jó zajszűrős fejhallgatóra is szükség lehet. Ez akkor is ideális megoldás, ha amerikai konyhás nappaliban tud leülni, hogy belehallgasson egy előadásba, de körülötte zajlik az élet, a főzéstől a kutya fésülésén át a kisebb testvérek homeschooling-kihívásaiig.