Hogyan hódítja meg a világot a ChatGPT?
A tavaly év végén élesedett ChatGPT iránt nem csökken az érdeklődés. És bár vannak, akik máris úgy érzik, remekül tudnak élni az előnyeivel, azért a hátrányairól se feledkezzünk meg.
2022. november 30-án élesedett a 2015-ben alapított San Francisco-i székhelyű Open AI chatrobotja, a ChatGPT, ami iránt azonnal az egekbe szökött az érdeklődés: néhány nap alatt elérték az egymillió felhasználót. A mesterséges intelligenciát használó szoftver azért olyan nagy szám, mert a saját hibáiból és a felhasználói visszajelzésekből tanul, képes párbeszédeket szimulálni, sőt, néha olyan diplomatikusan tud válaszolni egy-egy kérdésre, hogy azt a politikusok is megirigyelhetnék.
Egy másik keresőmotor sem tudott eddig olyan témákra válaszolni, illetve véleményt alkotni, amelyek árnyalt gondolkodást igényelnek.
Milyen előnyökkel járhat a ChatGPT használata?
Az egyik legfőbb előnye, hogy segíthet lecsökkenteni a háttérkutatást. Vagyis nem kell órákat a gép előtt ülni és adatokat gyűjtögetni, mert ezt meg tudja tenni helyettünk.
A másik dolog, hogy minél pontosabban kérünk vagy kérdezünk tőle, annál részletesebb lehet a végeredmény. Például jelentős lesz a különbség aközött, hogy „írj egy levelet a páromnak Valentin napra” és aközött, hogy „Írj egy levelet a páromnak Valentin napra arról, hogy ő jelenti nekem a világot, és mennyire szerettem volna idén is meglepni egy utazással… tavaly Milánóban voltunk, ahol kapucsínót ittunk és sajttortát majszolva néztük a napfényben fürdő belvárost”.
És még egy nagy előnnyel rendelkezik a ChatGPT: számos stílusban képes „alkotni”. Nemcsak levelet tud írni, vagy választ a kérdéseinkre, hanem dalszöveget, irodalmi művet (verset, novellát), tanulmányt. Kódolni is képes, sőt, ki tudja javítani a kódolási hibákat. Illetve segíthet a rosszindulatú programok, az adathalászat és más kiberfenyegetések azonosításában, kategorizálásában is. Ez megkönnyítheti a biztonsági elemzőknek, hogy gyorsabban és hatékonyabban reagáljanak.
A ChatGPT hátrányokkal is jár
Egyik legfőbb hátránya, hogy előre beprogramozott háttéranyagokból dolgozik. 2021 előtti információkat használ fel, így a tudása már van, amiben elavult lehet. Másrészt pedig könnyen felismerhető, az egyediséget nélkülöző tartalmakat generál, amelyeket a Google szankcionál is, tehát a keresési listán a ChatGPT nem segít előrébb jutni.
Sokakat zavar is, hogy fel lehet ismerni a válaszaiból, hogy azokat nem ember írta. Megint mások pedig inkább azt róják fel neki, hogy nem mindig érti, mire vagyunk kíváncsiak – lehet, hogy többször kell nekirugaszkodni egy-egy kérdésnek, mire valamelyest hasznos válaszokat kapunk.
Ami ennél is nagyobb probléma lehet, hogy rátalált a Sötét oldal is: álhírek terjesztésére, csalásokra, félretájékoztatásra, rosszindulatú programok továbbfejlesztésére is fel lehet használni.
Mit hoz a jövő?
Sokan attól félnek, hogy szakmák tűnhetek el, illetve alakulhatnak át, mert nem (vagy csak minimálisan) lesz szükség például szövegírókra. De mások szerint inkább valamiféle együttműködés, win-win helyzet alakul majd ki a ChatGPT-vel: a cégek többsége ki fogja találni, mire és pontosan hogyan fogja tudni felhasználni. Például a vásárlói kérdésekre sok helyen már most is chatbot válaszol – ennek legnagyobb előnye, hogy a Vevőknek nem kell sokat várniuk, hogy az egyszerűbb kérdéseikben segítséget kapjanak.
Hogy összességében véve mit hoz a jövő, azt nehéz lenne megmondani. De a szakemberek többsége egyetért abban, hogy a fejlődést leállítani nem lehet, legfeljebb gátakat szabva, még okosabban állíthatjuk az emberiség szolgálatába a ChatGPT-t.