Honnan jön az internet? 5 kérdés, 5 válasz a témában

Felhasználóként minden nap találkozunk vele, de vajon tudjuk-e, honnan jön az internet? Utánajártunk!

Bár az internetet manapság kevés kivétellel szinte mindenki használja, azon már jóval kevesebben gondolkodtak el, honnan jön valójában. Ezt igyekszünk most röviden összefoglalni.

Hogyan képzeljük el magát az internetet?

Nagyon leegyszerűsítve egymástól független, autonóm rendszerek hálózata, amelyek több módon kapcsolódnak össze egymással. Gondoljunk csak egy pókhálóra (innen jön a web elnevezés is), amelyben minden szál más-más szerepet kap, de még az egyes szálakat is kisebb szálak alkothatják.

Milyen kapcsolat lehet az egyes „szálak” közt?

Ezeket az összekapcsolódásokat két fő szempont szerint vizsgáljuk: hol valósulnak meg, illetve milyen technológiával érik el egymást. Ez alapján a kapcsolat lehet privát vagy publikus. Előbbiek forgalomcsere miatt épülnek. Ilyen például a mobilnet szolgáltatónk kapcsolata a Google hálózatával. A másik lehetőség alatt a publikus adatkicserélő központokat értjük. Ebből nálunk egyetlen egy van, a BIX (Budapest Internet Exchange). Az ide bekapcsolódó rendszerek „egymással intézik” az adatcserét. Ezen kívül léteznek úgynevezett tranzitszolgáltatók, akik nagy nemzetközi hálózatokat építenek. Ezek egymástól távol lévő pontokat kötnek össze – országokat, kontinenseket.

Az első hálózatok

Annak idején két egymástól távoli egyetemi hálózat közti kommunikáció megoldására jöttek létre az első hálózatok, ezeket tekintjük a mai értelemben vett internet őseinek.

Hogyan jut el hozzánk például egy USA-ból streamelt film?

Ha már a kontinenseket említettük, a tranzitoknál az összeköttetés érdekessége, hogy a tengerfenékre fektetett kábeleken haladnak az adatok – mondjuk egy streamelt film. Ezeket a kábeleket már az 1850-es években elkezdték kiépíteni (még a távíró miatt), később a telefonhálózatokat szolgálták ki, ma pedig már az internetkommunikáció sikeres működésének alapjait képezik. A kábelek több optikai szálból állnak, ezért több adatot is lehet szállítani ugyanazon a szálon. Meghibásodásuk esetén a javítás viszont elég körülményes, mert tengerjáró hajókkal húzzák fel őket, és csak utána kezdődhet a javítás.

Hogyan jut el hozzánk az internet?

A szolgáltató belső hálózatán, többszintű aggregáció valósul meg, így az információ végül torlódás nélkül juthat el az ügyfelekhez. Torlódás azért nem alakul ki, mert a szolgáltatók folyamatosan monitorozzák és fejlesztik a sávszélességet. Az információ útja az utolsó szakaszon különbözhet, vagyis más lesz a közeg. Mobil esetén a levegő köti össze a végberendezést a szolgáltatóval, a fix hálózatoknál pedig a réz-, optikai-, illetve koaxkábelek.

Milyen internetet érdemes választani?

Nemcsak az a fontos, honnan jön, hanem az is, hogy megbízható legyen – mikrohullámú internet szolgáltatásunk ezt nyújtja, a nap 24 órájában. Gyorsan, egyszerűen és bárhol ki tudjuk építeni, és ügyfeleink háromféle csomagunk közül választhatják ki a számukra legmegfelelőbbet. Ha további információra lenne szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken, készséggel állunk rendelkezésére!