Internetsebesség-kézikönyv, kezdőknek és haladóknak
Mindannyiunk számára fontos, mégis keveset tudunk az internetsebességről, és sok lehet a félreértés ennek kapcsán, ideje hát tisztán látni a dolgokat – ebben segíthet összeállításunk.
Netezünk otthon, út közben, a munkahelyünkön, vendégségben. Elővesszük a mobilt vagy a tabletet, ha unatkozunk. Görgetünk, üzeneteket váltunk, Skype-olunk, filmeket nézünk… már persze, ha „megy a net”. Ha nem megy, eszünkbe jut a sávszélesség, vagy más néven az internetsebesség kérdése. És igen, többnyire csak akkor. De miért is, hiszen a téma szerintünk nagyon is megér egy cikket, és azt, hogy tisztázzunk néhány alapkérdést ennek kapcsán.
Mi a normális internetsebesség?
Egy, az internetszolgáltatók által Mbit/s-ban megadott érték, ami leírja, hogy másodpercenként mennyi adatot, hány megabitet tudunk letölteni vagy feltölteni (általában az első érték a nagyobb, a letöltés értéke). Az internetsebesség ugyanaz, mint a sávszélesség.
Garantált vagy maximális sebesség?
Garantált és maximális sebesség közt is különbséget kell tenni. Utóbbi az, amire ideálisan képes lehet a netszolgáltatásunk (pl. 100 Mbit/s), előbbi pedig, amit mindenképp el kell érnie (pl. 25 Mbit/s).
Mit jelent például a 100 Mbit/s a gyakorlatban?
Ha ennyi a letöltési sebességünk, az azt jelenti, hogy egy másodperc alatt 100 megabit adatot (videót, képet, fájlokat, weboldalt, stb.) tölthetünk le. Fontos, hogy „bit” és nem „byte”: 1 byte 8 bitnek felel meg. Vagyis a 100 Mbit/s internetsebességet 12 MB/s-nek is mondhatnánk.
Hogy kinek milyen internetsebességre van szüksége, az elsősorban talán attól függ, milyen célra használná az internetet. Aki netezik, közösségi média oldalakon görget vagy Skype-ol a táblagépén vagy a telefonján, annak 1 Mbit sebesség valószínűleg elegendő lesz. Ha több feladattal zsonglőrködik egyszerre, akkor viszont már nem biztos. Aki pedig Ultra HD 4K minőségben akar videókat, filmeket nézni, annak érdemes több mint 30 Mbps sebességben gondolkodni.
Hogyan növelhető az internet sebessége?
Első körben érdemes megnézni, hol helyezkedik el a router, akadályozzák-e esetleg nyitott ajtók vagy vastag falak. Ha igen, helyezzük át, illetve újra is indíthatjuk vagy ellenőrizhetjük a szoftverét, illetve a beállításait. Ezek rendben vannak? Akkor érdemes elgondolkodni, milyen régi a router vagy a szolgáltatónál vásárolt netcsomagunk, és igény szerint frissíteni ezeket nekünk jobban megfelelőre.
Cégünk is számos lehetőséget kínál magánszemélyeknek és üzleti ügyfeleknek is, a mikrohullámú internettől a bérelt vonali vagy optikai szolgáltatásig. Vegye fel velünk a kapcsolatot , szinte biztosan van a tarsolyunkban egy Önnek tökéletesen megfelelő minőségű, gyorsaságú internetszolgáltatás is!