Amikor az ízlésünkre szabva készül a reggeli kávé, a hűtő pedig receptet ajánl: lássuk, mi mindenért hasznosak az IoT-képes eszközök a konyhában.

Segíthetik a hatékonyabb, környezetbarátabb megoldások születését, miközben a felhasználói élményt növelik, az élelmiszerpazarlást viszont csökkenthetik: érdemes tehát részletesebben is beszélni arról, mit is tudnak az IoT-képes eszközök a konyhában.

Mi az az IoT?

Sokan találkozhattunk már „a dolgok internete” (angolul: Internet of Things, rövidítve: IoT) kifejezéssel a neten. Ez lényegében olyan különböző elektronikai eszközöket jelent, amelyek képesek felismerni valamilyen lényegi információt, illetve szenzorokkal, érzékelőkkel adatokat gyűjteni, és mindezeket egy internet alapú hálózaton másik eszköz(ökk)el kommunikálni. Az IoT egyik gyakorlati alkalmazása az okosotthon, és „a dolgok internetének” integrálása a konyhai készülékekbe tulajdonképpen a konyhai feladatokat illeően is mérföldkőnek számít.

Milyen konyhai eszközöket sorolhatunk ide?

Az IoT-képes eszközök közé tartozik például az intelligens hűtőszekrény, az okos sütő vagy -mosogatógép, amelyek az internetre kapcsolódva egymással és a felhasználókkal is kommunikálnak.

Az okoshűtő például nyomon követheti a lejárati dátumokat, és nemcsak jelzi, ha mindjárt megromlik a tej, hanem receptet is ajánl, mihez tudnánk felhasználni. Míg az okos sütőben nincs több odaégett étel – mivel az érzékelői nagyon pontosan szabályozzák a sütési hőt és időt –, és akár a munkából hazafelé tartva is előmelegíthető.

Milyen változásokat hoznak az IoT-képes eszközök a konyhában?

Azon túl, hogy egy segíthetnek megteremteni egy sokkal kényelmesebb és felhasználói élmény szempontjából is élvezhetőbb sütési-főzési élményt, még számos szempontból praktikusak lehetnek.

Az egyik jó érv mellettük az élelmiszerpazarlás csökkentése. A fenti példánál maradva, képzeljük el, hogy okoshűtőnknek köszönhetően többé nem kell romlott ételt kidobnunk, vagy a sütőnkben nem ég oda többé semmi, mert akár arra is képes lehet, hogy felismerje, milyen étellel van dolga, és ahhoz alakítja az aktuális sütési beállításokat.

A víztakarékosság pedig egy másik jó példa arra, hogy miért hasznosak az IoT-képes konyhai készülékek. Az intelligens mosogatógépek képesek lehetnek felmérni az edények szennyezettségét, és ahhoz beállítani a vízhasználatot és a hőmérsékletet, a legjobb hatékonyságra törekedve, amivel a víz mellett energiát is meg lehet takarítani.

A fent már említett felhasználói élmény fokozása pedig szinte már csak hab a tortán, hiszen már elképzelni is fantasztikus, hogy például reggel már az ágyból be tudjuk kapcsolni a kávéfőzőt okostelefonunk segítségével, és a készülék pontosan úgy készíti el a kávét, ahogy szeretjük. Hogy mindez hogyan fog változni, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás fejlődésével, az egyelőre a jövő zenéje, de valószínűnek tartjuk, hogy még személyre szabottabb megoldások jönnek majd létre a konyhánkban, az IoT-képes készülékeinknek köszönhetően.

Aki ilyen eszközök beszerzésében vagy okosotthon kialakításában gondolkodik, annak nélkülözhetetlen lesz a megbízható otthoni internet mindezek hatékony működtetéséhez. Érdemes velünk felvenni a kapcsolatot, hiszen minden Ügyfelünknek személyre szabottan tudunk segíteni – keressen minket Ön is bátran, állunk rendelkezésére!