Lássuk, mit használnak böngészésre legszívesebben a netezők világszerte, és mennyiben mások a hazai preferenciák.
Azért, hogy az interneten különféle tartalmakat, legtöbbször weboldalakat tudjunk megnézni, szükségünk van webböngészőkre. Ezekkel a böngészőkkel persze, manapság már összetettebb műveleteket is végrehajthatunk, gondoljunk itt például a programozásra, multiplayer játékokra vagy egyszerűbb képszerkesztő programok használatára.
Hogy melyik internetes böngésző a legjobb, arra nincs egyetemes válasz. Egyrészt, mert elég nagy a választék, így a döntés sem olyan könnyű, másrészt az idővel is változik, melyik böngésző népszerűbb épp. Voltak például olyan évek, amikor a Firefox ikonja szinte minden gépen ott figyelt, manapság viszont már koránt sincs így. Ezen kívül pedig, mert a böngészőhasználat is, mint oly sok minden más, egyéni preferenciák kérdése. Mégis kirajzolódnak bizonyos trendek, amelyek alapján képet kaphatunk arról, melyek a legnépszerűbb böngészők globálisan, illetve hazánkban. Előre szólunk: vannak hasonlóságok, de különbségek is.
Feljebb lépett az Edge, de nálunk más a helyzet
Elég egy gyors pillantás a statisztikákra, és láthatjuk, hogy mind a világon, mind itthon a Google Chrome a legnépszerűbb webes böngésző. Globális szinten viszont a Microsoft Edge immáron a második helyet foglalja el, legyőzve az Apple saját böngészőjét, a Safarit. Ez valószínűleg annak tudható be, hogy az Edge egyre több, hasznos és egyedi funkciót kap. Na meg, hogy a Windows 10 és 11 része, vagyis nem kell külön telepíteni.
Íme, a legnépszerűbb böngészők globális szinten:
- Google Chrome – 65.2%
- Microsoft Edge – 11.9%
- Safari – 8.96%
- Firefox 7.62%
- Opera – 3.8%
Ami a magyarországi adatokat illeti, a fentiekhez hasonlóan a StatCounter weboldalára támaszkodva ez volt a helyzet 2023 decemberében:
- Google Chrome – 63.62%
- Firefox – 18.37%
- Edge – 8.51%
- Opera – 5.8%
- Safari 3.31%
A Chrome népszerűsége mellett az is kirajzolódik, mennyivel nagyobb nálunk a Firefox népszerűsége, mint globálisan, és az is látszik, hogy a Safarit mennyivel kevésbé használjuk itthon, ami mögött az „almás” Mac számítógépek alacsonyabb hazai elterjedése állhat.
Bármilyen böngészőt használjunk is, egy fontos dologról soha ne feledkezzünk el: mindig óvjuk adataink biztonságát, és ne adjunk esélyt az internetes csalóknak!
Legutóbbi hozzászólások