Nem is az a kérdésünk, hogy biztonsági mentést érdemes-e csinálni, hanem az, hogy melyek a legbiztonságosabb adathordozók erre a célra.

Manapság egyre többen ismerik fel a biztonsági mentés fontosságát. És ez nem is csoda, hiszen akár a környezetünkben, akár más kárán is pillanatok alatt megtanulhatjuk, hogy amikor valami váratlan dolog történik, mennyire fontos tényező adatainkról egy biztonsági másolat megléte. Mások inkább az adataik hosszú távú tárolására helyezik a fókuszt, ami szintén fontos kérdés. Az adathordozók ugyanis csak adott élettartamon képesek megbízhatóan tárolni a rájuk bízott információkat, és azt is csak akkor, ha a számukra legjobb körülményeket biztosítjuk nekik. Máskülönben az adatok veszélybe kerülhetnek. Márpedig, ha meg akarjuk őrizni a munkánkhoz kapcsolódó információkat vagy a családi képeket, videókat, otthoni felhasználóként mindnyájan a legbiztonságosabb adathordozók közül szeretnénk válogatni. Lássuk, melyek ezek.

  1. USB stick

Bár könnyen elérhetőek és kézenfekvő megoldásnak számítanak, az USB stickeknél a megbízhatóság a legnagyobb kérdés. Élettartamuk véges: a bennük használt flash chip valahol 10-100 ezer közötti írás/törlés ciklus után használódik el, ami azt jelenti, hogy ezután az adatokat már nem lehet megbízhatóan kiolvasni. De mivel a biteket tároló cellák értékét a töltés mértéke határozza meg, és ez a töltés idővel elszivárog, könnyen lehet, hogy egy USB-stick tartalma akkor is olvashatatlanná válik idővel, ha csak egyetlen vittek fel rá információt.

Érdemes ezeket inkább adathordozásra használni, mint tartós tárolásra, és akkor is a megbízhatóbb gyártók termékei közül választani, amelyek optimális körülmények közt egy évtizedig, vagy annál is tovább működhetnek.

Mivel a memóriakártyák ugyanezzel a technológiával működnek, ugyanezeket a tanácsokat és ajánlásokat lehet megfogalmazni azokkal kapcsolatban is, mint az USB stickek esetén.

  1. Optikai adathordozók

A CD, DVD és BD lemezek korábban népszerűek voltak, manapság viszont a kapacitásukat nézve már nem jelentenek túl vonzó alternatívát – főleg ha figyelembe vesszük azt is, hogy a modern PC-kben már ma sincs optikai meghajtó. Így inkább csak az érdekesség kedvéért tettük bele a felsorolásba ezeket a lemezeket, amelyek élettartama 2 és 200 év közt tényleg bárhová eshet, a gyártásukhoz használt anyag, a gyártás illetve az adatok felírásának minősége, valamint a tárolási körülmények függvényében. A hőmérséklet tekintetében például a mínusz 10 fokos alsó határ talán nem sok lemez esetén jelent problémát, de a hőmérsékletváltozás, illetve az 50 százalék feletti páratartalom már gyakrabban előfordulhat.

  1. SSD/HDD és NAS

Aki gyors és kényelmes eléréssel szeretné társítani a hosszú ideig történő adattárolást, annak a HDD vagy az SSD jó alternatíva lehet. Főleg, ha nem közvetlenül a PC-be, hanem NAS-ba kerül az adathordozó. Ezek nem olcsó megoldások, bár a HDD-k kisebb megterhelést jelentenek a pénztárcánkra, viszont érzékenyebbek: mind a környezeti behatásokra, mind a magas hőmérsékletre. Mind a HDD-k, mind az SSD-k élettartama normál használat esetén 5 év körüli, ám ha utóbbit NAS-ba építjük, jóval hosszabb is lehet. A modern SSD-k emellett kevésbé érzékenyek a hőmérsékletre is, így az otthoni környezetben minimális eséllyel lehet vele problémánk.

  1. Felhő

Gyakran halljuk manapság a felhő kifejezést, ami adattárolás esetén is egy megfontolandó alternatíva lehet. Ilyenkor nem kell azon gondolkodnunk, hogy milyen adathordozóra kerülnek az adataink, és azok élettartama miatt sem kell aggódni, amiről egyébként a szolgáltatók is gondoskodnak. Fontos adatainkat viszont érdemes máshová is lementeni, már csak azért is, mert véletlen a törlés vagy felülírás esélye bármikor fennállhat részünkről.

És azt se feledjük, hogy mint szinte mindennek, úgy a felhő alapú rendszereknek is lehetnek hátrányai az előnyök mellett. Az egyik, hogy az írási és olvasási sebesség az internetkapcsolat sebességének függvényében lassú lehet. A másik pedig, hogy kapacitás függvényében fizetnünk kell érte. Ez havi szinten akár több ezer forintot is jelenthet, de ilyenkor a tárhely mellé más, extra szolgáltatások is járhatnak, amiről érdemes a szolgáltatónál érdeklődni.