Míg pár éve még csak a www. beírása után értük el a kiválasztott weboldalt, ma már más a helyzet: lássuk, kell-e még a www. a weboldal nevébe, illetve, hogy honnan ered és miért volt rá szükség.
Ha visszagondolunk a tíz évvel, vagy akár 5-7 évvel ezelőtti kereséseinkre, mindannyian a www. beírásával kezdtük el bepötyögni egy-egy honlap címét – függetlenül attól, hogy híreket akartunk olvasni, vagy vásárolni szerettünk volna. A www. beírása a netezéssel járó természetes dolognak számított. Manapság viszont, ha a minél könnyebben megjegyezhetőség és a gyorsaság jegyében elhagyjuk a www.-ot, máris spóroltunk négy karaktert.
Szükség igazából nincs rá, mivel a modern szerverek és szoftverek már részletesen beállíthatóak. Szolgáltatótól függően a weboldalunk akkor is bejön, ha www. nélkül vagy vele írjuk be az url címet. Technológia szempontból tehát mindegy is, hogy van-e www. vagy nincs.
Rövidség, gyorsaság és a keresőoptimalizálás
A www. nélküli verzió népszerűsége azért is növekszik, mert a világ gyorsulásával, az igények és a szokások változásával mára előtérbe került, hogy minél rövidebben, gyorsabban lehessen beírni egy-egy honlap címét. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy ez divatossá, egyfajta trenddé vált.
Ami a keresőoptimalizálást illeti, a keresőrobotok már régóta elég intelligensek, hogy a www-vel és anélkül is elérhető honlapokról tudják, hogy azonosak. A szakemberek viszont azt javasolják, hogy egy honlap csak az egyik verzióban legyen elérhető, ami megoldható egyszerű átirányítással. A keresőmotor ugyanis duplikációnak veheti, ha egy weboldal a www-vel és anélkül is elérhető, mivel a www.-ra lehet aldomain-ként, tehát a fő domaintól különálló weblapként tekinteni.
A www. története
A WWW a World Wide Web rövidítése, ebből jöhet a mi „világháló” kifejezésünk. Az internet eredeti ötlet Tim Berners-Lee fejéből pattant ki, (aki a CERN munkatársa volt). Ő fogalmazta meg, hogy a világon egymástól távol lévő kutatók munkáját segítené, ha gyorsan meg tudnák egymás közt osztani az információkat, kutatási eredményeket. A Web első verziója 1992-ben indult, és akkoriban még csak egyetemeket, kutató intézményeket kötött össze. 1993-tól jelent meg a magángépek hálózata, a mindenki számára hozzáférhető internet pedig nagy előrelépés és óriási lehetőség volt az embereknek.
A világháló fejlődésével egymás után jelentek meg a domain címek, egyre több szabvány és protokoll lett elfogadott. Miként egy domain név nem csak 1 ip-re mutathat, így a kezdetekkor azt találták ki, hogy a mivel a rendszer neve a World Wide Web, így a weboldalak a www.-ról töltődjenek be. Így lehet eltérő ip címet adni más aldomain-eknek. (Külön a fő domain-nek is akár, bár az elég értelmetlen lenne.) Tehát a rövidítés, mely az internet jelképe volt egykoron, lényegében nem más, mint egy jelölés, amit ma már nem fontos beírni az url-be.
Legutóbbi hozzászólások