Ha az okos városok közlekedéséről hallasz, először talán te is egy sci-fi mozi jeleneteit képzeled el, intelligens jelzőlámpákkal vagy épp az emberek feje felett cikázó drónokkal. A jövő viszont a valóságban is elkezdődött, és nem is kell messzire menni, hogy egy-egy ilyen „okos találmánnyal” találkozz. A hazai fejlesztésű, és nemrég Tatán átadott SafeXone intelligens zebra például képes érzékelni azoknak a jelenlétét, akik szeretnének átkelni rajta, és vizuális segítséget nyújthat számukra, illetve az autókban ülőknek is a biztonságos áthaladáshoz.

Milyen az okos városok közlekedésirányítása?
Az okos városokban számos ilyen és ehhez hasonló találmány kaphat helyet, de a közlekedésirányítás még a legfejlettebb mesterséges intelligenciaeszközök és technológiák számára is érdekes kihívást jelent – írja a unite.ai. Hozzátéve, hogy a városi közlekedés rendkívül dinamikus környezet, ahol a különböző közlekedési módokat használó résztvevők ezrei bonyolult módon lépnek kölcsönhatásba egymással. Ráadásul a döntéseket valós időben kell meghozni, hogy a közlekedés valamennyi résztvevőjének biztonságát és jólétét garantálni lehessen. A tevékenységtervezés egy ilyen környezetben rendkívül nagy kihívást jelentő feladat. Szerencsére a mesterséges intelligencia alapú intelligens városi technológiák már most nagy előrelépést tesznek a legégetőbb közlekedésirányítási problémák némelyikének megoldásában.

A leggyakoribb, az IoT és az AI által hajtott forgalomirányítási megoldások közt szerepel például, hogy a tömegesen gyűjtött adatok optimalizált útvonalakat tesznek lehetővé minden járműtípus számára, de az is, hogy a „mindent látó” számítógépek, videoelemzések és az AI lehetővé teszik a közlekedők nagyobb biztonságát.

A szenzoralapú megoldások előnyei pedig aktív forgalomirányítási intézkedésekké alakíthatók. Lehetővé teszik a rövid távú előrejelzést és irányítást, és a torlódások csökkenéséhez és a forgalom gördülékenyebbé válásához vezethetnek. Az IoT-alapú érzékelőtechnológiák azáltal, hogy segítik a forgalomirányítási intézményeket a károsanyag-kibocsátás, a zaj és az utazási idő csökkentésében, kulcsfontosságú szerepet játszanak minden modern közlekedésirányítási rendszerben.

 

Mi lehet a következő lépés az AI és az IoT számára az intelligens városokban?

A várostervezők és mérnökök ma már egyre összetettebb környezetben dolgoznak, és egyre komplexebb problémákat kell megoldaniuk. A közlekedés és a szállítás irányítása olyan modern kihívást jelent, amelyet nehéz lenne megoldani szoftverek és algoritmusok segítsége nélkül. Ráadásul a forgalomirányítás kulcsfontosságú szerepet játszik minden intelligens városban, mivel könnyen befolyásolhatja az összes többi városi funkció helyes működését.

 

Szerencsére a modern technológiák lehetővé teszik a polgárok által generált mobilitási adatok felhasználását az ilyen összetett feladatok megoldásához. Az analitikai keretrendszerek, a felhőszolgáltatások és az adatgyűjtő eszközök egyre szélesebb körű elérhetőségével lehetővé válik a modern megoldások megtalálása és a valós idejű adatok integrálása a forgalomirányítási döntések részeként.

 

Ha az adatokat a döntéshozatalhoz és a városi közlekedés dinamikájának jobb megértéséhez használják fel, a forgalomirányítási alkalmazások minősége is javul. Ez biztosítja, hogy a forgalomirányítási stratégiák és a jövőbeli infrastruktúra-fejlesztési projektek pontosan megfeleljenek a polgárok igényeinek. Az AI és az IoT az új technológiai normává válik, és ez egy olyan jövő, amelyet mi már nagyon várunk.