Itt a november: szinte egész hónapban csábítanak a fekete péntek, ismertebb nevén Black Friday szuper akciói, és sajnos ezzel együtt az online csalások és átverések száma is megnő. Íme, néhány hasznos tipp, hogy elkerüljük ezeket.
A fekete péntek, alias Black Friday hagyományosan az amerikaiak hálaadása utáni péntek, de egyre inkább egy egész novemberre kiterjedő vásárlási láz, amikor akció akciót követ – nem véletlen tartják sokan a karácsonyi vásárlási szezon kezdetének. És bár a Profit és Piac szerint ez az ünnep – ha nevezhetjük így – már nem olyan vonzó a vásárlók számára, mint régebben, egy kutatásra hivatkozva azt írják, az idei forgalom így is elérheti a 150-160 milliárd forintot.
Ilyenkor sok-sok internetező számára nehéz ellenállni a kísértésnek, közel kétharmaduk (63 százalék) továbbra is célzottan keresi az akciós ajánlatokat ebben az időszakban. De tulajdonképpen mindegy is, hogy célzottan vadászunk, vagy spontán lövünk az akciókra, egy biztos: az évnek ebben az időszakában nagyon könnyű ráfutni az online átverésekre és csalásokra, amit a bankszámlánk vagy adataink bánhatnak.
Hogy az anyagi veszteségeket és bosszúságokat egyaránt elkerülhessük, íme, néhány tipp, amelyeket érdemes megfogadni, mielőtt rányomnánk a „megveszem!” gombra az idei év végi shopping hajrában.
5 tipp a biztonságos Black Friday-ért
- Honnan vásároljunk? Érdemes olyan weboldalról vásárolni, amelyről már hallottunk, olvastunk, léteznek róla vásárlói vélemények, és azok közt alig van negatív. A csak pozitív is gyanús, ahogy az adott webshop dizájnja, termékválasztéka vagy neve is az lehet. Ha egy oldal töredék áron kínálja ugyanazt, mint mások, inkább ne dőljünk be neki! Ahogy annak se, ha a domain névben kedvenc márkánk neve, ami lehet mondjuk ZZZ, azt látjuk, hogy ZZZolcson.hu.
„Az oldal létezését a domain.hu vagy a who.is keresőkön is ellenőrizni lehet. Ezeken meg tudjuk nézni, hogy mikor regisztrálták a webáruházat, milyen adatokkal. Ha titkosítják az adatokat, vagy csak rövid ideje létezik az oldal, akkor szintén gyanakodjunk” – írja az Economx.hu
- A https:// és a kis lakat. Fontos, hogy csak olyan oldalon adjuk meg az adatainkat, amely https://-el kezdődik, és a kommunikáció biztonságát jelző kis lakatot is látjuk az oldal neve mellett. Ezt a keresősáv bal oldalán kell keresnünk. Ha egyikkel sem találkozunk, akkor inkább zárjuk be az adott oldalt, és keressük meg a kiszemelt terméket egy megbízható webshopban.
- Legyünk éberek. Ha célzottan keresünk egy terméket, figyeljük a Black Friday előtt az árakat. Előfordulhat ugyanis, hogy pár nappal a fekete péntek előtt „felárazzák” az adott terméket, majd ebből a magasabb árból vonják le a kedvezményt, hogy akciósnak tűnjön, ami eredetileg is annyiba került. Mielőtt bármit a kosarunkba tennénk, egyébként is érdemes körülnézni a neten, mert lehet, hogy máshol tényleg akciósan tudjuk megvásárolni, amivel több ezer maradhat a zsebünkben.
- Fizetés – de mivel? Érdemes lehet a Revolutot és az ehhez hasonló prepaid kártyákat használni az online átverések megelőzésére, ugyanis itt megtehetjük azt, hogy csak annyi pénzt töltünk a kártyára, amit el akarunk költeni. Így utána a csalók ha akarnak se tudnak pénzhez jutni róla. Vagy egy másik szuper megoldás: egy-két kattintással lehet egyszer használatos virtuális kártyánk is, új egyedi kártyaszámmal, ami csak egyetlen tranzakció erejéig érvényes. Utána a csalók ugyanazokkal az adatokkal már nem érhetik el a számlán lévő összeget.
- Internetes vásárlás még biztonságosabban. Végül, de nem utolsósorban érdemes még egyszer átfutni az online bankkártyás fizetés 5 aranyszabályátvagy ezt a 10 tippet, amelyet korábban épp azért állítottunk össze, hogy ezzel is segítsünk biztonságosabbá tenni az internetes vásárlásokat.
Ne feledjük tehát, hogy bár a Black Friday hozhat remek akciókat, mindig figyelnünk kell a biztonságra. A fentiek betartásával viszont már rengeteget tehetünk az online csalások és átverések ellen, és élvezhetjük a biztonságos vásárlás örömét.
Legutóbbi hozzászólások