Védelem és felügyelet: lássuk a lehetőségeket – így lehet biztonságosabb a gyerekek internethasználata.

Bár a mai gyerekek számára a tanulás, a szórakozás és a kapcsolatok szempontjából is fontos terep a világháló, a gyerekek internethasználata kapcsán biztonságuknak is fontos szerepet kell kapnia. Lássuk, milyen lehetőségeink vannak a védelem és felügyelet terén.

Kezdjük az elején: mennyi az annyi, ha a képernyőidőt nézzük?

Családonként, sőt, sok helyen gyermekenként változik, hogy mennyi időt tölthet képernyő előtt egy-egy gyerek, de a WHO ajánlása szerint 2 éves kor alatt egyáltalán nem ajánlott, 2-5 éves kor közt pedig maximum napi egyórát javasolnak. Az Amerikai Gyermekpszichiátriai Társaság megengedőbb: szerintük kétéves kor alatt is lehet például fejlesztő játékokra használni a telefonokat, tableteket, de kizárólag felügyelet mellett, 2-5 éves kor között pedig a napi 1-1 óra mellé hétvégente 3 órát is engedélyeznek a kicsiknek.

6 éves kor felett már nincsenek ilyen konkrét ajánlások, egyénileg érdemes dönteni az egészséges képernyőhasználati időről. Iskolás korban pedig még összetettebb a helyzet, mert itt már a tanulás miatt is szükségük lehet a képernyőkre, ami természetesen nem sorolandó a káros dolgok közé.

A képernyőidő szabályozása

Szülőként nehéz lehet eldönteni, hogy érdemes-e és ha igen, pontosan hogyan korlátozni a képernyőhasználatot. Beszéljük át a gyerkőccel, hogy az online világ miért fontos neki, milyen tevékenységeket szeret végezni, esetleg csak így tud-e kapcsolódni a barátaihoz, vagy fél, hogy valamiről lemarad. A teljes tiltás nem megoldás, mert – különösen a kamaszoknál – az online világ a kapcsolattartás fontos színtere. Ha pedig úgy érzik, ezt elveszik tőlük, akkor bizalmatlanok lehetnek, és ellenállásba, titkolózásba fordulhat át a viselkedésük.

A tiltás helyett az interneten töltött idő, illetve az ott megtekintett tartalmak kerüljenek inkább hangsúlyba. Kisebb gyerekeknél a nem nekik való tartalmak blokkolhatók, a nagyobbakkal pedig beszélgessünk el arról, hogy milyen tartalmakat fogyasztanak a neten. Kerüljön szóba az online adatvédelem és a cyberbullying, vagyis az online térben történő zaklatás is. A cél, hogy önmaguknak állítsák fel saját szabályaikat.

Néhány további tipp, hogy biztonságos legyen a gyerekek internethasználata

  • Ne helyezzünk el tévét, számítógépet, laptopot, tabletet a kisgyerekek szobájában.
  • Mielőtt saját telefont vagy tabletet kap, ismerje meg az online biztonság legfontosabb szabályait.
  • Legyünk felelős felnőttek! Ne posztoljunk a gyerekünkről, ha még olyan kicsi, hogy ő ebbe nem tud beleegyezni. Más gyerekéről csak a szülő hozzájárulásával készíthetünk felvételt, posztolni is csak a megkérdezésük után szabad.
  • Ha megbeszéltük a gyerekkel, és szeretné feltenni Facebookra a fotóját, akkor is gondoljuk át, hogy tényleg vicces-e, nem pedig olyan fotó, amit később nevetségesnek vagy épp megalázónak érezhet a gyerkőc.
  • Félmeztelen vagy teljesen meztelen képet pedig soha ne posztoljunk, mert ezek akár a feltöltés után átlagosan 20 perccel már eljuthatnak a pedofilokhoz.
  • Ha mégis feltöltenénk a gyerek képeit a Facebookra a család, rokonok, közeli barátok kedvéért, akkor tegyük ezt zárt csoportba, vagy hozzunk létre olyan albumot, aminél beállítjuk, hogy csak a megadott ismerősök vagy közeli barátok láthatják.
  • Viselkedjünk úgy az online térben, ahogyan szeretnénk, ha a gyerekeink is viselkednének. Ők rendszerint mintákat követnek, legyünk jó példa a számukra!