A sávszélesség, vagy másképp fogalmazva az internet sebessége nem csak attól függ, mire fizettünk elő a szolgáltatónál: ideje leszámolni pár tévhittel ezzel kapcsolatban.

Otthon vagy az irodában, egyedül, a családdal, barátokkal vagy kollégákkal – egy dolog biztos: az internet a hétköznapjaink részévé vált, és bizony, fontos, hogy „menjen a net”. Ezzel kapcsolatban elég gyorsan képbe kerül az internet sebessége, amiért lehet, hogy szemmel jól látható összeget adunk ki havi szinten, mégsem vagyunk vele elégedettek. Vajon miért lehet ez? Tegyünk most helyre néhány alapvető fogalmat, és számoljunk le pár tévhittel az internet sebességével kapcsolatban.

Garantált sebesség vagy maximális sebesség: fontos a különbség!

Már az sem mindegy, mit jelent, hogy „normális internetsebesség”, vagy ha olyan szavakkal dobálózunk, hogy garantált vagy maximális sebesség – tudjuk-e, mi ezek közt a különbség pontosan? Öntsünk gyorsan tiszta vizet a pohárba. Normális internetsebességnek nevezzük azt az internetszolgáltatók által Mbit/s-ban megadott értéket, ami megadja, hogy másodpercenként mennyi adatot, hány megabitet tudunk letölteni vagy feltölteni. Ezek közül az első érték, a letöltés értéke szokott nagyobb lenni. Amikor valaki a sávszélesség fogalmat használja, az gyakorlatilag ugyanaz, mint az internet sebessége.

És hogy mit jelent a garantált és a maximális sebesség? A garantált az, amit mindenképp muszáj teljesítenie a netszolgáltatásunknak (ez lehet például 25 Mbit/s), a maximális pedig az, amire a legideálisabb esetben képes lehet (pl. akár 100 Mbit/s). Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy másodperc alatt 100 megabit adatot tudunk letölteni.

Mennyi internet elég?

Tévhit, hogy mindenkinek a legnagyobb, leggyorsabb csomagra volna szüksége. Az internet sebessége ugyanis több dologtól függ, de erről mindjárt kitérünk néhány mondatban. Az viszont az NMHH 2022-es, 4000 internetező megkérdezésén alapuló felmérése szerint tény, hogy érdemi válaszadóik többsége szerint otthoni vezetékes internetnél a 100 és 499 Mbit/s közötti (maximális, letöltési) sebesség, mobilinternetnél pedig az 1-5 Gbyte-os adatkeret számított elégnek a 2022-es év végén.

Ez persze, függ attól is, ki milyen célra használja a netet. Ha főleg böngészésre, közösségi média oldalakon való nézelődésre, akkor az 1 Mbit-es sebesség valószínűleg elegendő lesz. De ha több dologgal foglalkozik egyszerre, vagy 4K-s videókat, filmeket néz, akkor már nem valószínű.

„Miért olyan lassú a net a laptopomon?”

Az internet sebessége – mármint amit ténylegesen tudunk használni – számos dologtól függ, és egyáltalán nem biztos, hogy a csomagunkat kell upgrade-elni. Lassú lehet például az internet a laptopunkon, míg más eszközön gyors a következő esetekben:

  • Valamilyen akadályba ütközik a jel, például, ha a router és a laptop nem ugyanabban a szobában van.
  • Rosszul konfigurált hálózati beállítások – ez az egyik leggyakoribb oka a lassú internetsebességnek.
  • Elavult vagy hibás Wi-Fi illesztőprogram. Ha a hálózati illesztőprogram elavult, problémák adódhatnak a hálózathoz való csatlakozással vagy az internetsebességgel.
  • Nagy sávszélességet igénylő háttéralkalmazások: bizonyos háttéralkalmazások a háttérben letöltéseket futtatnak, és a sávszélesség nagy részét fogyasztják, anélkül, hogy észre vennénk.
  • VPN használatával történő internetkapcsolat: a VPN-ek csökkentik az internet sebességét, mivel a kapcsolat átirányításra kerül.
  • Ezek bármelyike, illetve sok más probléma is felelős lehet a laptopok esetében az internet sebességének csökkenéséért.

 

Az internet sebességének növelése nem feltétlen költséges dolog

A sávszélességet kis odafigyeléssel és néhány általunk is elhárítható akadály felszámolásával is tudjuk növelni, nem kell feltétlenül drágább csomagra váltani a szolgáltatónál. Annál is inkább, mert az alap probléma ettől nem fog megszűnni, tehát nagyobb csomag esetén is a töredékét fogjuk tudni érdemben használni.

Nézzük meg első körben a routert. Hol helyezkedik el, akadályozzák-e nyitott ajtók vagy vastag falak. Ha úgy látjuk, ez lehet a fő gond, át tudjuk rakni máshová. Illetve újra is indíthatjuk vagy ellenőrizhetjük a szoftverét, a beállításait, és ha megérett a cserére, alaposan utánanézni, milyen új készülékbe érdemes beruháznunk, például, ha otthonunkba vagy az irodánkba szeretnénk routert vásárolni.

De még mielőtt komolyabb összeget adnánk ki egy új routerért, azt sem árt tudni, hogy még ha megvásárolnánk is egy drágább készüléket, amely eléri az 1000 Mbit/s-t, a háztartásunkban lévő gépek Wifi jelvevői 100-350 mbit/s között mozognak, tehát a gyors – illetve gyorsan továbbított – internettől önmagában nem lesznek gyorsabbak.

Ha biztosra akar menni az Önnek tökéletesen megfelelő minőségű és gyorsaságú internet kapcsán, keressen meg minket! Cégünk is számos lehetőséget kínál magánszemélyeknek és üzleti ügyfeleknek is, a mikrohullámú internettől a bérelt vonali vagy optikai szolgáltatásig. Vegye fel velünk a kapcsolatot, szinte biztosan van az Ön számára is egy javaslatunk!